Blog > Wełna mineralna – nie daj uciec ciepłu!

5 lipca 2013

Wełna mineralna – nie daj uciec ciepłu!

Każdy budynek wymaga odpowiedniego zabezpieczenia przed utratą ciepła. Bez materiałów termoizolacyjnych, rachunki za ogrzewanie wyczyściłyby portfele lokatorów do zera, a temperatura pomieszczeń wciąż byłaby, delikatnie mówiąc, nieprzyjazna.

Co więcej, zastosowanie termoizolacji zdecydowanie poprawia komfort akustyczny pomieszczeń. Bez ich obecności w przegrodach, słyszalny byłby każdy szmer zza ściany.
W budowlance stosowane są rozmaite materiały termoizolacyjne, jednym z najpopularniejszych, obok styropianu, jest wełna mineralna.

Wełna mineralna czyli…

Określenie „wełna mineralna” sprowadza do jednego mianownika dwa wyroby – wełnę szklaną i skalną. Obie stosowane są powszechnie w budownictwie jednorodzinnym i wielorodzinnym. Ich właściwości są zbliżone, podlegają też wytycznym tej samej normy. Nie są to jednak produkty identyczne.

Proces powstawania

Wełny mineralne powstają z naturalnych surowców: piasku kwarcowego i stłuczki szklanej (wełna szklana) lub skały bazaltowej (wełna skalna). Zanim przyjmą formę płyt czy też mat, które znamy ze sklepów, muszą trafić do pieca. Tam wytapiane są w wysokiej temperaturze (w przypadku bazaltu jest to +1400°C),  przez co następuje proces rozwłóknienia. Do powstałych włókien dodawana jest specjalna żywica. W przeciwieństwie do płyt i mat z wełny skalnej, układ włókien w wełnie szklanej jest ukierunkowany równolegle do powierzchni zewnętrznych. Po nasączeniu lepiszczem wełna jest formowana, utwardzana w piecu hartowniczym, a następnie cięta. Wełna mineralna poddawana jest procesowi hydrofobizacji, w wyniku czego, produkty z niej wytwarzane nie chłoną wody.

Na co zwrócić uwagę

Najważniejszą sprawą na jaką zwrócimy uwagę wybierając wełnę jest jej izolacyjności termiczna. Tutaj oba typy wełny różnią się między sobą w niewielkim stopniu. Współczynnik przewodzenia ciepła (λ) zależy od gęstości materiału. Im niższa wartość lambdy, tym lepiej.

Trzeba wybrać również właściwą grubość wełny. Decyzja powinna zależeć od:

– materiału, który wykorzystano do wykonania budynku i jego ścian zewnętrznych,

– grubości muru,

– ilości warstw ściany zewnętrznej,

– a także źródeł energii, wykorzystywanej do ogrzewania domu.

W tej kwestii na pewno projektant powie nam na co się zdecydować.

Zastosowanie

Wełna skalna jest niezwykle wszechstronnym termoizolatorem. Można z niej wykonywać wszelkie izolacje cieplne, w tym o znacznej odporności na obciążenia i odkształcenia.

Wełna szklana może być wykorzystywana wszędzie tam, gdzie nie ma dużych obciążeń. Idealnie sprawdza się np. jako wypełnienie izolacyjne w ścianach trójwarstwowych lub konstrukcjach belkowych i szkieletowych.

Na polskim rynku działa wielu producentów wełen mineralnych. Jednym z czołowych jest firma URSA.

Do 12 lipca we wszystkich składach sieci GHB, dostępna jest wełna szklana URSA DF 35 GOLD w promocyjnej cenie 14,02 zł/m2 netto. Materiał posiada bardzo dobre parametry (λ=0,035, grubość=15cm) i jest gwarancją, że ciepło nie będzie umykać z twojego domu.

Zapraszamy do składów budowlanych GHB.

Strona producenta wełny mineralnej – URSA.

wełna mineralna - ghb.pl - materiały budowlaneFacebook