Blog > Upał na poddaszu? Zastosuj markizy…

11 czerwca 2013

Upał na poddaszu? Zastosuj markizy…

Pomieszczenia na poddaszu są szczególnie narażone na oddziaływanie promieni słonecznych. Letnie upały mogą sprawić, że romantyczna sypialnia stanie się piekarnikiem, w którym raczej nie mamy ochoty przebywać. Co zrobić z tym fantem? Może zaaranżować poddasze na wędzarnie albo saunę? Jest to jakaś opcja, ale chyba lepiej po prostu zainwestować w markizy zewnętrzne i nie ograniczać możliwości wykorzystania przestrzeni pod dachem.

Czym są markizy?

Markizy to rodzaj osłony okiennej, podobnie jak żaluzje czy rolety. Montowane są po zewnętrznej stronie okna. Materiał, z którego są wykonane ma postać specjalnej siateczki, która odbija promienie słoneczne, jeszcze zanim dotrą do szyby. Siatka jest zrolowana na wałku ze sprężyną i włożona w kaseton montowany nad oknem.

Według badań prowadzonych przez Fakro (jednego z czołowych producentów okien i akcesoriów do okien dachowych) markiza zewnętrzna jest najskuteczniejszą formą ochrony przed nadmiernym nasłonecznieniem, biorąc pod uwagę efekt ochrony cieplnej, cenę i łatwość montażu.

Oczywiście akcesoria wewnętrzne (np. żaluzje) nie są bezużyteczne. Świetnie sprawdzają się tam, gdzie nasłonecznienie występuje w mniejszym natężeniu. Ich przeznaczenie to przede wszystkim regulacja ilości światła wpadającego do pomieszczenia, a nie ochrona przed nagrzewaniem.

Markizy, dzięki siatkowatej strukturze, nie blokują dostępu światła do pomieszczenia (w odróżnieniu do rolet zewnętrznych). Obniżają temperaturę pomieszczenia, nie powodując efektu zaciemnienia.

W ofercie hurtowni budowlanych GHB znajdziecie markizy dwóch czołowych producentów okien dachowych i związanych z nimi akcesoriów, mowa oczywiście o firmach Fakro i Velux.

Zapraszamy do przejrzenia ofert na GHB.PL, a także składania zapytań produktowych.Facebook