Blog > ROBmade – niezwykłe kształty z cegieł z pomocą robota

30 lipca 2015

ROBmade – niezwykłe kształty z cegieł z pomocą robota

Gdyby Karol Strasburger odczytał w Familiadzie następujące polecenie: „Wymień jeden z najczęściej używanych materiałów budowlanych”, pierwszym strzałem większości z nas byłaby „cegła”. Cegła to swego rodzaju symbol branży budowlanej. Mamy z nią bezpośrednią lub pośrednią styczność każdego dnia. Prawie zawsze jest obecna gdzieś w naszym otoczenia, najczęściej jako podstawowa składowa tradycyjnych ścian i murów, znacznie rzadziej jako element bardziej zawiłych geometrycznie form architektonicznych. Dzięki maszynie stworzonej przez firmy Keller Ziegeleien AG/ROB Technologies AG/Gramazio Kohle ze Szwajcarii, układanie cegły (i nie tylko) w nietypowe kształty staje się bardzo proste.

ROBmade - niezwykłe kształty z cegieł z pomocą robota4 - ghb.plROBmade, bo tak nazywa się robot Szwajcarów, a właściwie cały stworzony przez nich proces technologiczny angażujący maszynę, potrafi układać cegły i zaprawę z dokładnością niemożliwą do osiągnięcia manualnie w rozsądnym czasie. Na widok stawianych przez robota konstrukcji przez głowę często przechodzi myśl „to nie ma prawa stać”… a jednak stoi i ma się dobrze.

Choć umiejętności maszyny odgrywają najważniejszą rolę w procesie murowania nietypowych kształtów, to używane do budowy cegły, też mają istotne ROBmade - niezwykłe kształty z cegieł z pomocą robota5 - ghb.plznaczenie. Zastosowano w nich specjalny system drążeń wzorowany na plastrze miodu. Rozwiązanie nadaje cegłom niezwykłą lekkość i umożliwia ich łatwiejsze układanie.

„Zrobotyzowany murarz” może budować także z innych blokopodobnych materiałów, a w dorobku firm Keller Ziegeleien AG/ROB Technologies AG/Gramazio Kohler jest więcej interesujących robotów budowlanych.

Oficjalna strona ROBmade

 OSTATNIE POSTY

Facebook