Blog > Jaki komin wybrać? – część 1 Podział

22 lipca 2013

Jaki komin wybrać? – część 1 Podział

Każdy mniej więcej orientuje się czemu służy komin. Już jako dzieci, rysując domek na kartce papieru wiedzieliśmy, że na jego dachu powinien znajdować się wysunięty element odprowadzający dym. Sprawa jest niemalże tak prosta i oczywista jak w dzieciństwie. Każdy budynek, w którym zainstalowany jest kocioł grzewczy, powinien mieć instalację do skutecznego odprowadzania spalin i jego wentylacji.  Różnica jest taka, że dziś instalacja i wybór komina przełoży się nie tylko na walory estetyczne naszej pracy plastycznej, ale także na komfort życia w naszym domu. Dlatego warto dowiedzieć się o kominach nieco więcej.

Czym jest komin?

Mimo, że zasada działania komina nie jest skomplikowana, na początek przypomnimy króciutko co jak i dlaczego.

Komin to kluczowy element instalacji wentylacyjnej budynku. Jego zadaniem jest odprowadzanie spalin, a różnica temperatur przy wlocie i wylocie z komina tworzy ciąg, który ułatwia usuwanie spalin i zanieczyszczeń na zewnątrz. Każdy budynek, w którym znajduje się urządzenie spalające (np. kocioł) musi posiadać komin. Tylko w budynkach z wentylacją mechaniczną pozbawionych ww. urządzeń, komin nie jest potrzebny.

Podział

Istnieje kilka podziałów kominów. Wynikają z różnorodności kryteriów, według jakich je klasyfikujemy. Warto się z nimi zapoznać, aby dobrze zrozumieć opisy stosowane przez producentów i lepiej dogadać się z wykonawcami podczas zlecania prac montażowych.

Wyróżniamy:

1.       Podział według materiału, z jakiego powstaje obudowa komina:

kominy murowane – coraz rzadsze ze względu na pojawienie się na rynku gotowych systemów kominowych;

Stosowane z prostymi kotłami na węgiel i koks, piecami i kuchniami kaflowymi oraz otwartymi kominkami.

kominy ceramiczne – są budowane z prefabrykatów, mogą stanowić niezależną konstrukcję (komin wolnostojący, będący fragmentem ściany zewnętrznej budynku).
W ich skład wchodzą: wewnętrzny wkład z kamionki kwasoodpornej lub ceramiki szamotowej, obudowa z lekkiego betonu, warstwa izolacyjna wewnątrz obudowy (w przypadku kominów zewnętrznych).

Ich główne zadanie to odprowadzanie dymu i spalin, ale na rynku dostępne są również produkty, które posiadają dodatkowy kanał wentylacyjny.

kominy stalowe – mają postać rur przeznaczonych do umieszczenia w obudowie z cegieł lub bloczków;

Odprowadzają spaliny z kotłów gazowych, olejowych i kondensacyjnych

kominy betonowe –  sprawdzają się w przypadku systemów grzewczych opalanych olejem i paliwami stałymi typu węgiel, drewno, brykiet drzewny.

2.       Podział ze względu na rodzaj odprowadzanych substancji:

spalinowe – odprowadzają spaliny z palenisk gazowych oraz tych opalanych paliwem płynnym
przewody spalinowe muszą być odporne na działanie kwasów powstałych ze spalin

dymowe – przeznaczone do odprowadzania spalin, które oprócz tlenków gazowych, zawierają pyły, sadzę i parę wodną z pieców i kominków opalanych paliwem stałym; często określane jako tradycyjne,

kominy wentylacyjne – ich zadaniem jest usuwanie z pomieszczeń zużytego i często zanieczyszczonego powietrza, przewody muszą być szczelne i niepalne, wykonane z materiałów akumulujących ciepło

3. Podział według typu obudowy:

– Kominy jednowarstwowe – ich ścianki mają jedną warstwę. Należą do nich np. kominy murowane, stalowe, cementowo-szamotowe.

– Kominy wielowarstwowe – w tym przypadku ściana komina zbudowana jest z kilku, najczęściej wewnętrznych odpornych na działanie spalin oraz zewnętrznych stanowiących izolację cieplną

4. Podział według umiejscowienia:

zewnętrzne – są budowane tuż przy ścianie zewnętrznej lub jako całkowicie wolnostojące konstrukcje.

wewnętrzne – umieszczane są wewnątrz ścian budynku, na zewnątrz widoczny jest tylko ich końcowy odcinek.

Zapoznaliśmy się z podstawowymi informacjami, czas odpowiedzieć na kluczowe pytania? Jaki komin wybrać? Jakie czynniki wziąć pod uwagę?

O tym wszystkim w części drugiej już za kilka dni na ghb.pl.

Przypominamy również, że do 27go lipca, w składach GHB w całej Polsce, trwa promocja na komin trójwarstwowy BRATA Uniwersal.

Znajdź najbliższy skład i skontaktuj się z nami.

Jeżeli szukasz innego produktu, złóż zapytanie i w ciągu 24h otrzymaj oferty od hurtowni GHB w Twoim województwie.

Jaki komin wybrać - ghb.pl - materiały budowlaneFacebook