Blog > Instalacja paneli słonecznych? Google podpowie czy warto…

26 sierpnia 2015

Instalacja paneli słonecznych? Google podpowie czy warto…

Firma Google (a właściwie od niedawna Alphabet) znana jest z wdrażania i popularyzacji innowacyjnych rozwiązań. Niedawno zaskoczyła uruchomieniem kolejnej, niezwykłej usługi. Nowe przedsięwzięcie internetowego giganta nazwano Project Sunroof. Funkcjonalność wykorzystująca Google Maps ma dostarczać informacje o potencjale energetycznym naszych dachów i pomagać w doborze odpowiednich paneli słonecznych. Usługa na razie jest ograniczona do  Bostonu, Fresno, oraz San Francisco, ale można się spodziewać, że z czasem uzyska globalny zasięg i skorzystamy z niej także w Polsce.

Inwestycja w panele nie jest prostą sprawą. Zanim zdecydujemy się na instalację, trzeba wiedzieć jak duże panele powinniśmy kupić, jaki będzie ich koszt, jak szybo się zwrócą i zaczną dla nas oszczędzać. Zgodzimy się, że dla przeciętnego Kowalskiego, który nie musi być ekspertem w kwestii pozyskiwania energii z ogniw fotowoltaicznych, te kalkulacje mogą wywołać spory ból głowy.  Sunroof ma pomóc nam uniknąć tej dolegliwości.

Instalacja paneli słonecznych - Google SunRoof0- ghb_pl

W jaki sposób pomoże nam Sunroof?

Sunroof, wykorzystując rozmaite dane zbierane przez lata przez Google (przede wszystkim zdjęcia satelitarne i lotnicze wykorzystywane w Google Maps), jest w stanie pokazać jaka ilość promieni słonecznych dociera do naszego dachu. W obliczeniach, oprócz wspomnianych wcześniej map, brane są pod uwagę także następujące elementy:
– trójwymiarowy model dachu
– cień rzucany na dach przez pobliskie drzewa
– różne umiejscowienie słońca w ciągu roku
– statystki dotyczące zachmurzenia i temperatur w minionych latach na danym obszarze.

Instalacja paneli słonecznych - Google SunRoof1- ghb_plJak to działa?

Wpisujesz swój adres, a serwis pokazuje:
– przez ile godzin w skali roku Twój dach jest oświetlany przez promienie słoneczne,
– jaka powierzchnia jest do zagospodarowania pod panele słoneczne.

Na tym nie koniec. Podając średnią wartość naszego miesięcznego rachunku za prąd, program, bazując na średnich cenach energii w danym regionie, obliczy zapotrzebowanie na energię dla naszego domu, a następnie podpowie jak duże panele powinniśmy wybrać, aby to zapotrzebowanie pokryć w możliwie największym stopniu. Od SunRoof dowiemy się również ile zaoszczędzimy wybierając energię z ogniw fotowoltaicznych. Podane obliczenia są przybliżone, ale dają niezły pogląd na sytuację.

Ostatnim krokiem, który możemy podjąć z poziomu SunRoof jest znalezienie wykonawcy. Strona zasugeruje nam wyspecjalizowane firmy z naszej okolicy.

Nowa usługa Googla ma szansę stać się najlepszym dotychczas propagatorem energii pozyskiwanej ze słońca. Naszym zdaniem inicjatywa zasługuje na dużego plusa. Niecierpliwie czekamy aż SunRoof zacznie działać w naszym kraju.

Jesteśmy ciekawi jakie jest Wasze zdanie na temat nowej propozycji Wujka Google?
Przetestujcie SunRoof i dajcie znać co myślicie w komentarzach.Facebook