Blog > A gdyby tak rzucić wszystko i… kupić dom na jeziorze?

17 listopada 2015

A gdyby tak rzucić wszystko i… kupić dom na jeziorze?

Przyszło nam egzystować w czasach nieustannej pogoni, co szczególnie mocno odczuwają mieszkańcy dużych miast. Tempo życia sprawia, że coraz częściej marzymy o chwili wytchnienia. Myśl „a gdyby tak rzucić wszystko i…” krząta się po naszych głowach coraz częściej. Jeżeli jesteście już gotowi, by zamiast walczyć z tym pomysłem, zacząć go urzeczywistniać, poniższa opcja jest na pewno ciekawym wariantem do rozważenia.

dom na jeziorze_4 - ghb - mat.budowlaneFloatwing – dom na jeziorze

Portugalska firma Friday, tworzy przyjazne środowisku technologie i produkty, związane, najogólniej rzecz ujmując, ze spędzaniem czasu nad wodą. Jedną z głównych propozycji w ofercie Friday jest Floatwing, czyli mobilny dom na wodzie, który można zakupić w czterech wariantach wyposażenia (więcej na ten temat w dalszej części artykułu).

Platforma, na której mieści się dom ma stałą szerokość 6m. Długość może wynosić od 10 do 18m, w zależności od naszych potrzeb. Na platformie montowana jest część mieszkalna, która może mieć powierzchnię od 28 do 52m2. Jesteś samotnikiem? A może potrzebujesz skromnego kąta dla dwojga? Nie ma problemu, Friday przygotuje przytulną kawalerkę. Chcesz zamieszkać z rodziną lub przyjaciółmi? Floatwing będzie 3-pokojowym mieszkaniem z kuchnią, jadalnią, łazienką, i schowkiem na wino. Wszystkie pomieszczenia wyposażone w niezbędne sprzęty i umeblowane. Warto wspomnieć, że dach domu jest zaadaptowany na taras, który świetnie sprawdzi się na poranną kawkę czy wakacyjnego grilla.

Ogrzewanie Floatwing regulowane jest za pomocą pompy ciepła i klimatyzacji, a przyjazną temperaturę w chłodne dni można podtrzymywać za pomocą piecyka na pellet.

Produkt Friday ma budowę modułową, co daje możliwość szybkiego dostarczenia go w dowolne miejsce na świecie. Cała konstrukcja mieści się w dwóch, standardowej wielkości kontenerach. Materiały i rozwiązania technologiczne zastosowane przez Friday, są w pełni ekologiczne (ograniczona emisja gazów cieplarnianych, niskie zapotrzebowanie na energię, przydomowa oczyszczalnia ścieków).

dom na jeziorze_8 - ghb - mat.budowlaneDom na wodzie możemy zakupić w czterech wariantach wyposażenia:

LEVEL 1

Opcja dla osób z niższym budżetem, gdzie możliwość pełnej mobilności poświęcono na rzecz przystępnej ceny. Dryfujący dom jest zacumowany do brzegu i czerpie media z sieci miejskich. Nie ma silników, panele termiczne nie są koniecznością, ale jest możliwość ich instalacji na życzenie.

LEVEL 2dom na jeziorze_15 - ghb - mat.budowlane

Dom na jeziorze jest w pełni mobilny i może spełniać potrzeby mieszkańców bez dostępu do mediów z sieci miejskich. Posiada silniki umożliwiające przemieszczanie z prędkością 3 węzłów, panele słoneczne o pow. 5 m² i panele fotowoltaiczne o pow. 23m2. Energia słoneczna zaspakaja 65% rocznego zapotrzebowania lub 100% na cztery miesiące. Bieżąca woda i ścieki są przechowywane w specjalnych kontenerach, które powinny wystarczyć na ok. 7 dni użytkowania.

dom na jeziorze_10 - ghb - mat.budowlaneLEVEL 3

Dzięki zwiększonej powierzchni paneli, dom zyskuje samowystarczalność energetyczną na 6 miesięcy. Wyposażenie obejmuje dodatkowo przydomową oczyszczalnię ścieków.

LEVEL 4 (eksperymentalny)

Firma nadal dopracowuje ten wariant, ale już wiadomo, że czwarty poziom wyposażenia ma zapewnić możliwość pływania przez 6 miesięcy (od kwietnia do września) bez przystanków na uzupełnianie wody i paliwa czy prace konserwacyjne, z możliwością wydłużenia tego czasu do całego roku (przy dodatkowym zapasie paliwa i pelletu do kominka).

Jeżeli wykonywany zawód pozwala Wam na pracę zdalną, jesteście na emeryturze albo po prostu potrzebujecie przyjemnego lokum na wakacyjne wypady, Floatwing wydaje się być idealnym rozwiązaniem. Nieustanny spokój i piękna przyroda na wyciągnięcie ręki kusi… Pytanie, ile to kosztuje? Na stronie Friday jak na razie nie ma cennika…

Zdjęcia pochodzą z oficjalnej strony firmy Friday.Facebook