Blog > Dom w silosie czyli Silo House

31 marca 2015

Dom w silosie czyli Silo House

Budynki wzniesione niegdyś na potrzeby przemysłu lub dla innych zastosowań nie-mieszkalnych, coraz częściej, za sprawą wyobraźni architektów i inwestorów, przeobrażane są w efektowne domy i apartamenty. Nie inaczej jest w przypadku Silo House.

Silo House - blog ghb.pl - photo by Mark W. LipczynskiDom powstał w Phoenix (Garfield Historic District) w stanie Arizona. Architekt Christoph Kaiser zaprojektował go dla siebie i żony na bazie 60-letniego, stalowego silosu na zboże, który nabył on-line od rolnika z Kansas. Zakup przewieziono do Phoenix pickupem i rozpoczęto prace nad transformacją. Efekt końcowy robi duże wrażenie.

Ściany zaizolowano 25 cm warstwą pianki, dodano okna i duże przesuwne drzwi . Dzięki sprytnemu wykorzystaniu przestrzeni walcowatej bryły, na niewielkiej powierzchni 31,6 m2, Christopher stworzył przytulne mieszkanie, któremu nie brakuje przestronności, co przy tak niewielkim metrażu jest nie lada osiągnięciem.

Na parterze domku znajduje się salon z kuchnią, a drugą kondygnację zajmuje sypialnia. Wszystkie elementy gustownego wnętrza również zaprojektował Christoph. Meble i podłogi to połączenie orzechowego drewna z czarną stalą. Duże przesuwne drzwi w salonie (dł. 274cm) prowadzą do otaczającego dom ogródka, w którym Państwo Kaiser posadzili drzewka oliwne oraz warzywa.

Choć w sieci można znaleźć informacje o innych budynkach wykorzystujących konstrukcje starych silosów, naszym zdaniem żaden nie dorównuje stylem, funkcjonalnością i urokiem projektowi Silo House.

Znacie przykłady podobnych adaptacji budynków? A może sami jesteście mieszkańcami takiego cuda? Komentujcie poniżej, podsyłacie linki.

Fotografie Silo House prezentujemy dzięki uprzejmości ich autora – Marka Lipczynski. Jeszcze raz dziękujemy za tę możliwość. Mark to niezwykle utalentowany fotograf z Arizony, współwłaściciel i wydawca magazynu Bite. Koniecznie zajrzyjcie na jego stronę www, by zobaczyć m.in. więcej zdjęć Silo House.OSTATNIE POSTY

Facebook