Blog > Czy można wybudować basen bez pozwolenia?

12 sierpnia 2015

Czy można wybudować basen bez pozwolenia?

Sierpień w tym roku zaskoczył iście afrykańskim latem 🙂 Jedni narzekają, inni się cieszą, a jedni i drudzy chętnie chłodzą się w zbiornikach wodnych lub w ich pobliżu. Wielu z nas, najchętniej skorzystałoby z takiej możliwości na własnym podwórku. Pytanie, czy możemy wybudować basen lub oczko wodne bez pozwolenia na budowę?Czy można wybudować basen bez pozwolenia1 - ghb_pl

Odpowiedź brzmi: tak. Jeśli miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nie wprowadza ograniczeń w tej kwestii (co zdarza się b. rzadko), możemy postawić taki obiekt na naszej działce, wyłącznie na podstawie zgłoszenia. W dodatku, nie ma żadnych ograniczeń prawnych dotyczących jego położenia.

Spełnione muszą być tylko dwa warunki:

– nasz basen/zbiornik wodny nie może mieć powierzchni przekraczającej 50m2 (warto odnotować, że nastąpiła tutaj Czy można wybudować oczko wodne bez pozwolenia4 - ghb_plpozytywna zmiana, bo jeszcze przed nowelizacją przepisów, która weszła w życie 28.06.2015, bylibyśmy ograniczeni do 30m2)

– obiekt musi tworzyć z budynkiem funkcjonalny duet, co oznacza, że działka na której stawiamy basen/oczko, musi być zabudowana.

Jeżeli nasz zbiornik będzie odizolowany od gruntu (geowłóknina, gotowy wkład z tworzywa itp.), pozwolenie wodnoprawne też będzie zbędne.Czy można wybudować basen bez pozwolenia2 - ghb_pl

Jak widzicie, potrzeba tylko trochę chęci. Wpadajcie po materiały do najbliższego składu budowlanego GHB i do dzieła! 🙂

Zachęcamy również do składania zapytań ofertowych on-line.

 Facebook