Blog > Automatyczna metamorfoza wnętrza na życzenie. To nie film s-f!

3 listopada 2015

Automatyczna metamorfoza wnętrza na życzenie. To nie film s-f!

Kiedy program w TV nie spełnia Twoich oczekiwań, bez wahania chwytasz pilota i zmieniasz kanał. Wyobraź sobie, że w podobnym sposób możesz postąpić z wnętrzem swojego mieszkania. Niemożliwe? Nic bardziej mylnego…

Asmbld. to nowojorska firma specjalizująca się w konstruowaniu zrobotyzowanych rozwiązań dla budownictwa. Innowacyjność ich projektów robi ogromne wrażenie, o czym przekonacie się chociażby za sprawą systemu DOM Indoors, nad którym aktualnie pracują. Rozwiązanie od Asmbld. może na zawsze zmienić podejście do projektowania wnętrz, dając możliwości, o których wcześniej mogliśmy jedynie przeczytać w powieściach science-fiction. Trzymajcie szczęki, bo za chwilę siła grawitacji zadziała na nie znacznie mocniej niż zwykle.

O co tyle hałasu?

DOM Indoors to system, który umożliwia bardzo szybką metamorfozę wnętrza, np. zamianę biura w sypialnię lub salę wykładową. Wszystko zarządzane jest za pomocą aplikacji mobilnej, ale wprowadzane zmiany wcale nie zachodzą wirtualnie. Nowe elementy wystroju, które zaprojektujesz w aplikacji lub pobierzesz spośród setek gotowych projektów dostępnych on-line, na Twoje życzenie, po prostu wysuną się z podłogi. Potrzebujesz dodatkowej ściany działowej, biurka, a może łóżka? Żaden problem!

Jak to możliwe?

DOM Indoors ma postać podniesionej podłogi. Pod jej powierzchnią ukryta jest duża ilości cienkich kwadratowych płytek (wym. 12,7cm x 12,7cm), elementy rusztowania oraz… zrobotyzowana brygada montażowa. Niewielkie roboty poruszające się pod podłogą, na Twoje życzenie złożą wybrane elementy wnętrza, warstwa po warstwie, stopniowo wysuwając je nad powierzchnię podłogi. Kiedy pojawi się konieczność wykorzystania pomieszczenia do innych celów, meble, ściany i inne obiekty są sprawnie demontowane przez system. Materiały trafiają z powrotem pod podłogę i można wcielać w życie kolejny projekt.

Montaż i cena

Choć podłoga z systemem DOM Indoors może wydawać się trudna w montażu, okazuje się, że czas jej instalacji będzie zbliżony do rozwiązań tradycyjnych. Koszt położenia 500m2 ma wynieść ok. 12 000 dolarów (informacja z serwisu TechCrunch.com). Biorąc pod uwagę możliwości systemu, byłaby to bardzo rozsądna propozycja.

Nie wiadomo jeszcze kiedy produkt przybierze ostateczny kształt i trafi do masowej sprzedaży, na razie nadal jest testowany i udoskonalany. Bez wątpienia Asmbld. ma szansę zrewolucjonizować branżę, zwłaszcza, że pracują również nad podobnym systemem, który umożliwi szybkie wznoszenie całych budynków.Facebook